با ما همراه باشید

فوتبال

چالش مدارس فوتبال غیرقانونی در قم | قانون شکن‌ها همچنان می‌تازند

مدارس فوتبال غیر قانونی با وجود همه تمهیدات هیئت فوتبال استان قم همچنان در قم فعال هستند. احتمالاً بنر یا تبلیغات آن‌ها را در نقاط مختلف شهر دیده‌اید. هیچ اهرم فشاری برای مقابله با آن‌ها وجود ندارد و در نهایت، بازیکنان جوان قربانی می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری ورزش قم “قم اسپورت در سال‌های گذشته هیئت فوتبال استان قم تلاش کرده مدارس فوتبال را سازمان دهی کند. در نتیجه مقرر شد مجوز مدارس فوتبال تنها به باشگاه‌های رسمی و ثبت شده داده شود.

ابتدا به نظر می‌رسید این راه، دست سودجویانی که از ناآگاهی خانواده‌ها نهایت بهره را می‌برند از فوتبال کوتاه می‌کند اما در عمل چنین نشد. هیئت فوتبال استان قم اهرم‌هایی نرم برای مقابله با آن‌ها در اختیار داشت.

برای مثال مقرر شد مربیانی که در مدارس فوتبال غیر قانونی فعالیت کنند مجوز ارتقا و شرکت در دوره‌های رسمی را نداشته باشند. همچنین بدیهی بود که مدارس غیر قانونی نمی‌توانستند در فستیوال‌ها و استعدادیابی‌ها شرکت کنند اما خبری از پلمپ و برخورد قضایی با آن‌ها نبود.

سمبه کم زور آکادمی ملی فوتبال ایران هرگز نتوانست قوه قضاییه را برای این که در برابر مدارس فوتبال غیرقانونی بایستد مجاب کند و حتی برای آن تلاش قابل توجهی هم انجام نشد. بازرسی ادارات کل ورزش و جوانان استان‌ها نیز وظیفه را متوجه هیئت‌های فوتبال می‌دانستند.

در نتیجه؛ در حال حاضر مدارس فوتبال غیر قانونی همچنان در قم فعالیت می‌کنند. فعالیت آن‌ها به طور عمده، بی سر و صدا در زمین‌های چمن مصنوعی کوچک که در نقاط مختلف شهر، قارچ وار سبز شده‌اند شکل می‌گیرند و بعضاً در سالن‌های سرپوشیده.

برای مدارس غیرقانونی، عدم حضور در فستیوال‌ها پشیزی اهمیت ندارد زیرا نه خانواده فوتبال آموزان در این مدارس به حقوق خود آشنا است و فقط می‌خواهد فرزند علاقه‌مند به فوتبالش را در جایی مشغول کند و نه آن‌ها به دنبال پیشرفت بازیکنان هستند. در حقیقت همه چیز حول یک محور می‌گردد: پول!

برخی از مربیان فوتبال قم می گویند در حال حاضر مدارس غیر قانونی فوتبال در قم از تعداد انگشتان دو دست هم بیشتر هستند. همچنین انتقادات به اداره کل آموزش و پرورش بابت فعالیت کانون‌ها ادامه دارد. آموزش و پرورش می‌گوید مجاز است کانون‌هایی برای اوقات فراغت دانش آموزان راه اندازی کند اما مسئله این است که فوتبال آموزانی که به کانون‌ها می‌روند نمی‌دانند که کانون و مدرسه فوتبال چه تفاوتی با هم دارد. اولیای آن‌ها هم از چیزی اطلاع ندارند.

نتیجه این که فوتبال آموزان نونهال در این کارزار زیان می‌بینند. این زیان ناشی از ۲ موضوع است. یکی نبود ابزار قانونی برای مقابله قضایی با مدارس فوتبال غیر قانونی (که چیزی از یک واحد صنفی غیر قانونی کم ندارد) و دیگری از ناآگاهی خانواده‌ها.

در سال‌های اخیر زمزمه‌ها پیرامون بی اخلاقی در مدارس فوتبال بیشتر به گوش می‌رسد. بخش اعظم این بی اخلاقی‌ها در مدارس فوتبال غیر قانونی اتفاق می افتد. جایی که نظارتی بر آن نیست. تا کجا پیش می‌رویم و چقدر تلفات می‌دهیم؟

*عکس تزیینی است

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

مطالب ویژه