با ما همراه باشید

کشتی

میکاییلی قهرمان کشتی جهان شد | سرنوشت عجیب شاهرخ؛ نماد رخ زیبای سرنوشت

شاهرخ میکاییلی کشتی گیر قمی در مسابقات کشتی فرنگی نوجوانان جهان در بلغارستان طلا گرفت. این اولین طلای جهانی کشتی قم است اما شاهرخ سرنوشتی جالب دارد. کشتی گیری که قرار نبود اصلاً ملی پوش شود طی چند هفته طلای دنیا را گرفت.

حامد اسماعیلی – پایگاه خبری ورزش قم “قم اسپورت”؛ رقابت‌های کشتی قهرمانی نوجوانان جهان در بلغارستان با اتفاقی جالب و شیرین برای ورزش قم همراه بود و شاهرخ میکاییلی فرنگی کار نوجوان قمی در دسته سنگین وزن با شکست دادن تمامی حریفان خود قهرمان جهان شد.

کشتی گیر دسته ۱۱۰ کیلوگرم ایران در این رقابت‌ها شاهرخ میکاییلی در دور اول استراحت داشت اما در دور دوم ۳ بر صفر گریگوریوس کونتوونیسیوس از یونان را برد و در یک چهارم نهایی با نتیجه ۱۰ بر صفر شویی کاوامورا از ژاپن را شکست داد.

پیروزی ۶ بر صفر برابر آدولف بازو از مجارستان شاهرخ را فینالیست کرد و سرانجام این کشتی گیر آینده دار با برد یک بر صفر بر رازمیک کوردیان از ارمنستان، طلایی شد.

ارزش ویژه طلای شاهرخ؛ اولین طلای کشتی قم در جهانی

کشتی قم در سال‌های اخیر فرنگی کار ملی پوش، فراوان داشته است اما هیچ یک از آن‌ها نتوانسته‌اند به فینال مسابقات قهرمانی جهان در رده سنی خود راه پیدا کنند. همیشه، دیدار نیمه نهایی پاشنه آشیل کشتی گیران قمی در مسابقات جهانی بوده است اما شاهرخ بالاخره از این سد عبور کرد.

نکته دیگر این است است که طلای شاهرخ میکاییلی بار دیگر بر توانمندی‌های روح الله میکاییلی مهر تأیید زده است. نگاهی به کارنامه روح الله میکاییلی نشان می‌دهد او در همه اوزان، از سبک وزن تا سنگین وزن در مسابقات برون مرزی ملی پوش و مدال تحویل کشتی ایران داده است.

به عبارت دیگر او همچون برخی از مربیان مطرح قمی در یک وزن خاص و به صورت موردی ستاره پروری نکرده است بلکه او با این کارنامه بی حرف و حدیث نشان داده که به معنای واقعی یک مربی ” سازنده” است و توان او در این سازندگی، محدود نیست.

محمد جواد رضایی، علی اکبر حیدری، علیرضا نجاتی، مهدی ابراهیمی رضا مردی و دیگران به همراه شاهرخ میکاییلی محصولات این پروژه سازندگی در قم هستند. معدنی که انگار تمام شدنی نیست.

داستان عجیب شاهرخ میکاییلی؛ قرار نبود ملی پوش شود!

مورد شاهرخ میکاییلی یک نمونه عجیب است از دست سرنوشت، خواست ویژه خدا یا هر چیزی که می‌توان روی آن نام گذاشت. شاهرخ نفر اول تیم ملی نبود و حتی قرار هم نبود در مسابقات قهرمانی آسیا در قزاقستان شرکت کند.

هفته‌ها پیش او حضور در تیم ملی در مسابقات آسیایی قزاقستان را از دست داده بود و احتمالاً مسیر زندگی‌اش به سمت دیگری حرکت می‌کند اما دوپینگی شدن نفر اول تیم ملی در وزن او، ناگهان همه چیز را تغییر داد.

او در قم بود و تیم ملی در قزاقستان که با او تماس گرفته شد که تیم ملی، کشتی گیرش را از دست داده و او باید به سرعت خود را به قزاقستان برساند تا یک وزن مهم، برای ایران خالی نماند.

شاهرخ میکاییلی – که برادر زاده روح الله میکاییلی نیز هست – برای دریافت ویزا به سفارت قزاقستان مراجعه می‌کند و در این کمبود زمان برای رسیدن به محل مسابقات متوجه می‌شود سفیر در تهران نیست و به سرکنسولگری قزاقستان در آق قلای گلستان سفر کرده است. در نتیجه روح الله میکاییلی و شاهرخ بلافاصله به آق قلا سفر می‌کنند و به کنسولگری قزاقستان می‌رسد و موفق می‌شوند امضای سفیر را در آق قلا برای نهایی شدن ویزا بگیرند.

شاهرخ میکاییلی بلافاصله به تهران بازمی گردد و تک و تنها بدون همراه – تصور کنید ورزشکاری نوجوان را که حتی تجربه سفر داخلی به تنهایی را هم نداشته – راهی روسیه می‌شود و از مسکو با تغییر پرواز، به قزاقستان می‌رود.

او ساعت ۱۶ به قزاقستان می‌رسد و ۳ ساعت پس از ورودش به خاک قزاقستان به وزن کشی می‌رود و ساعت ۸ صبح روز بعد (یعنی تنها ۱۶ ساعت پس از ورود به قزاقستان) روی تشک می‌رود.

نتیجه فوق العاده بود. او توانست در قزاقستان برنز آسیا را کسب کند. ارزش این برنز اینجا بود که با همین مدال ایران قهرمان آسیا شد. اگر شاهرخ میکاییلی به قزاقستان نمی‌رسید یا مدال نمی‌گرفت و وزن خالی می‌ماند، ایران قافیه قهرمانی را می‌باخت.

داستان دراماتیک شاهرخ میکاییلی اما ادامه داشته است. در حالی که او حتی عضو تیم ملی ایران هم نبود اکنون در مسابقات جهانی هم شرکت کرده، طلا گرفته و حتی یک امتیاز هم به حریفان نداده است. اهالی کشتی به خوبی می‌دانند امتیاز ندادن به حریف در یک تورنمنت در دسته سنگین وزن چه معنایی دارد و این، کاری است که شاهرخ میکاییلی انجام داده است. نماد رخ زیبای سرنوشت!

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

مطالب ویژه