با ما همراه باشید

فوتسال

درباره تماشاگران در دیدارهای محمد سیما | فرق بین تماشاگر و هوادار؛ مسئله این است

این نوشتار درباره تماشاگران در دیدارهای محمد سیما در قم است. همراه با سه سوال. فرق بین تماشاگر و هوادار؛ موضوع بلیت فروشی؛ با ۵ هزار تومان چه می‌شود کرد؟ و یک نکته مهم؛ به تیم حریف کاری داشته باشیم یا نه؟

حامد اسماعیلیپایگاه خبری ورزش قم: تماشاگران قمی در دیدارهای خانگی تیم فوتسال سوهان محمد سیما در لیگ برتر و همچنین در مورد سایر تیم‌های قمی در گذشته در لیگ‌ها نقشی کلیدی داشته‌اند. با این حال به نظر می‌رسد قم از بخش کمی از ظرفیت واقعی خود روی سکوها بهره مند می‌شود.

موضوع بلیت فروشی؛ با ۵ هزار تومان چه می‌شود کرد؟

در بازی سوهان محمد سیما و ستارگان ورامین با وجود بلیت فروشی استقبال جالب توجهی از سوی تماشاگران قمی از این بازی صورت گرفت. فروش بلیت برای تیم سوهان محمد سیما همیشه یک چالش بوده اما به نظر می‌رسد هواداران به تدریج با این موضوع کنار می‌آیند که هزینه‌ای که برای خرید بلیت پرداخت می‌کنند کمکی  به تیم شهرشان است.

قیمت بلیت بازی‌ها در این فصل یک بار با قیمت ۲ هزار تومان و یک بار با قیمت ۵ هزار تومان ارائه شده است. بعید است پرداخت ۵ هزار تومان برای تماشاگر با هر وضعیت مالی کار پیچیده‌ای باشد. گرچه برخی هواداران می گویند بازی‌های خانگی باید رایگان باشد اما باشگاه محمد سیما با توجه به مشکلات مالی موجود و همیشگی به درآمد بلیت فروشی به چشم مرهمی برای زخم‌های موجود نگاه می‌کند و حق دارد که از تماشاگرانش بخواهد در حد یک بلیت ۵ هزار تومانی به آن کمک کنند. واقعاً در این روزگار، با ۵ هزار تومان چه می‌توان کرد؟

علی مسعودی سرپرست تیم سوهان محمد سیما پیش از این گفته بود که کسانی که حتی توان پرداخت همین هزینه را هم ندارند می‌توانند وارد سالن شوند البته تشخیص این موضوع در روز مسابقه در مقابل درهای سالن دشوار است. به نظر می‌رسد این موضوع را باید حل شده بدانیم.

فرق بین تماشاگر و هوادار؛ مسئله این است

روی سکو اما سوهان محمد سیما گرچه در بازی با ورامین حمایت شد اما به حمایت بیشتری نیاز دارد. شعارهایی با جنبه “فان” علیه یکی از تیم‌های فوتبال پایتخت در چنین مسابقه‌ای – که احتمالاً فقط برای تفریح و سرگرمی داده می‌شود – کمکی به تیم سوهان محمد سیما نمی‌کند.

از سوی دیگر، سوهان محمد سیما از وجود تماشاگرانی که فقط برای نظاره کردن به سالن می‌آیند و ساکت و صم بکم، فقط به تماشای فیلمی که پایان آن را نمی‌دانند مشغول‌اند، منفعت چندانی نمی‌برد. در قم، سکوها همیشه برگ برنده بوده اما تیم به شور و انرژی روی همه سکوها نیاز دارد و نه فقط روی کمتر از ۲۰ درصد سکوها.

شاید در این زمینه، سازماندهی هواداران – بخصوص برای بازی‌های حساس و سرنوشت ساز – نقشی مؤثر ایفا کند. حضور مسعود جباری روی سکوها و حمایت همیشگی‌اش برای تیم سوهان محمد سیما ضروری است اما تیم برای استفاده حداکثری از مزایای میزبانی به گروهی از لیدرها با محوریت لیدر اصلی نیازمند است. بدیهی است که مسعود جباری توانایی مشخص و محدودی دارد و نمی‌تواند یک تنه تمام سکوها را متحد و هماهنگ کند.

نتیجه این که پشتیبانی هواداران از یک تیم بر دو عامل استوار است: یکی این که هواداران احساس مسئولیت کنند و متفاوت از یک تماشاگر تلویزیونی با مشتی پر از تنقلات باشند (تفاوت بین هوادار و تماشاگر) و دیگری تمهیدات باشگاه برای این که سکوها را در خدمت تیم در بیاورد.

یک نکته مهم؛ به تیم حریف کاری داشته باشیم یا نه؟

تماشاگرنما تعریف مشخصی دارد. او به دنبال وارد کردن خسارت فیزیکی مثل شکستن صندلی و در و چیزهای دیگر است یا خسارت معنوی مثل برهم زدن آرامش حاضران در سالن و امنیت آن. در هر دو مورد و در هر نقطه دنیا، چنین رفتاری به معنای بیماری روانی است و حمایت از آن هم بیماری روانی حادتری است.

سؤال کلی این است که آیا تماشاگر باید به تیم حریف کاری داشته باشد یا خیر. زمانی که تیم حریف رفتاری غیرورزشی نشان می‌دهد یا اعتراضی دور از اخلاق یا انصاف دارد بدیهی است که تماشاگران خودی واکنش نشان دهند اما این بحث اصلی اینجاست که چه واکنشی نشان دهند.

کلمات گاهی بران هستند و فراموش نشدنی. با هیچ مدل معرفتی و اخلاقی و ارزشی و ورزشی نمی‌توان توجیه کرد که با شعار غیر اخلاقی به یک بازیکن، زمینه اضطراب روانی او را مهیا کنیم تا تیممان برنده شود. این رفتار هم در همه جای دنیا مذموم است.

به قم بازگردیم. قابل انکار نیست که در گذشته، گاهی سکوها اخلاق را ناامید کرده‌اند. این امید وجود دارد که امروز با گذشته متفاوت باشیم. درک کنیم رقبای ما انسان هستند و برادر ما، به اندازه ما تلاش کرده‌اند، هزینه کرده‌اند و با امید به پیروزی و گرفتن نتایج زحماتشان به این شهر آمده‌اند و باید اجازه داد همه چیز در فضایی عادلانه در زمین مشخص شود.

پس از پیروزی‌ها و شکست‌ها، همه چیز به سرعت فراموش می‌شود جز رفتارها. سوهان محمد سیما و اهورای بهبهان تا همیشه از یکدیگر با خوشی یاد می‌کنند بدون این که مهم باشد چه نتیجه‌ای برابر هم کسب کرده‌اند زیرا به یکدیگر احترام گذاشته‌اند و پای اخلاق مداری ایستاده‌اند. این یک الگو برای همه است. که نتایج فراموش شدنی است اما کلماتی که در قبال هم به کار می‌بریم و رفتاری که با هم داریم، هرگز.

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

مطالب ویژه