با ما همراه باشید

فوتبال

حضور در لیگ دسته دوم ؛ به سود یا به ضرر فوتبال قم؟

ماه ها است که در مورد حضور تیمی از قم در لیگ دسته دوم زمزمه های زیادی شنیده می شود. اداره کل ورزش و جوانان استان قم تلاش می کند تیمی را از قم وارد لیگ دسته دوم کند اما این سوال  نزد فوتبال دوستان قمی وجود دارد که آیا این اقدام، برای فوتبال قم مفید خواهد بود؟

به گزارش پایگاه خبری ورزش قم – قم اسپورت ؛ فصل جدید لیگ دسته دوم فوتبال ایران در پیش است و یکی از سوالات در اذهان اهالی فوتبال قم این است که بالاخره قم در لیگ دسته دوم کشور در سال ۹۸ تیمی خواهد داشت یا خیر؟

در ۴ ماه گذشته و شاید کمی قبل تر، اداره کل ورزش و جوانان استان قم به عنوان متولی ورزش قم طرح حضور تیمی از قم در لیگ ۲ را پیگیری کرده است. به عقیده رسول منعم مدیر کل ورزش و جوانان قم، فوتبال قم باید در لیگ های کشوری حضور داشته باشد و شرایط کنونی در شان فوتبال قم نیست.

به عقیده منعم، فوتبال رشته ای ویژه و مورد توجه عموم مردم است و استان قم باید سهمی در عرصه فوتبال کشور داشته باشد. با این وجود تلاش های منعم برای رسیذن به این هدف هنوز به ثمر ننشسته و مشکل اصلی چیزی جز پول نیست.

برای خرید امتیاز تیمی در لیگ دسته دوم فوتبال ایران، رقمی بین ۶۵۰ تا ۸۵۰ میلیون تومان (به طور تقریبی) باید برای خرید امتیاز هزینه کرد و پس از آن، باید بودجه مناسبی برای پشتیبانی تیم در نظر گرفت. این بودجه صرف پرداخت دستمزد بازیکن و کادر فنی، تهیه مایحتاج و پرداخت هزینه های سفر، تمرین، اردو، میزبانی و برنامه های جانبی یک باشگاه می شود.

با حسابی سرانگشتی می توان دریافت در اختیار داشتن تیمی در لیگ ۲ ، حداقل یک و نیم میلیارد تومان آب می خورد. این را هم در نظر بگیرید که تورم و افزایش شدید هزینه ها از جمله مخارج رفت و آمد و سفر، هتل، تغذیه و … تیمداری ارزان و حداقلی را غیر ممکن کرده مگر این که یک باشگاه پی سقوط را از همان روز اول به خود بمالد.

موضوع دیگر، آثار و نتایج حضور یک تیم قمی در لیگ دسته دوم است. کارشناسان و مربیان فوتبال قم می توانند به خوبی به این سوال پاسخ دهند که فوتبال قم در حال حاضر چند بازیکن در سطح حضور در لیگ دسته دوم در اختیار دارد و تیمی که بخواهد در لیگ ۲ بماند باید چند بازیکن از تیم های سطح بالای لیگ ۲ و لیگ ۳ کشور جذب کند.

به عبارت دیگر، اگر از حضور تیمی از قم در لیگ ۲ به دنبال فراهم سازی حضور بومی ها در این سطح هستیم باید با واقعیات فوتبال قم از نظر میزبان موجودی کنار بیاییم و اگر با بستن تیمی که عمده آن را غیر بومی ها تشکیل می دهند مشکلی نداریم، پس باید بودجه مناسب جذب غیر بومی ها را تامین و زمینه های خدمت این تیم به فوتبال قم را در آینده ترسیم کنیم.

محدود شدن به برنامه یک ساله و انتظار بهره برداری سریع از سرمایه گذاری در این مدت کوتاه، از همین حالا پروژه را به مسیری شکست خورده تبدیل می کند بنا بر این پیش از هر چیز، هدف گذاری و ترسیم دورنما گام مهم و کلیدی برای این تیم است.

تلاش برای جذب حامی مالی و تامین این بودجه سنگین ادامه دارد. محتمل است که طی روزها و هفته های آتی در این زمینه اتفاقی رخ داد و قم را وارد لیگ دسته دوم فوتبال ایران کند اما سم مهلک در این پروژه ۳ چیز است : اول، درس نگرفتن از مسیر ناقصی که تیم “وحدت” در آن گام نهاد، دوم، واضح نبودن بودجه و اعتبار مالی برای یک فصل تمام و سوم، نبود استراتژی و برنامه مشخص

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

مطالب ویژه