با ما همراه باشید

تکواندو

تشریح عملکرد تکواندوی قم در سال ۹۷ : کسب ۴۸ مدال، ۱۱ دوره آموزشی و توسعه خانه تکواندو

قم اسپورت – رئیس هیئت تکواندوی قم اعلام کرد تکواندوی قم در سال ۹۷ صاحب ۴۸ مدال از رویدادهای کشوری و برون مرزی شده است. محمد جمشیدی در تشریح عملکرد تکواندوی قم در سال ۹۷ درباره آن چه در تکواندوی قم در این بازه زمانی گذشته است صحبت کرده است:

۴ محور حرکت تکواندوی قم

تکواندوی قم فعالیت‌های خود را در ۴ حوزه انجام می‌دهد که این حوزه‌ها شامل قهرمانی، تجهیزات، عمران و آموزش است و از سال ۹۳ که من به عنوان رئیس هیئت تکواندو انتخاب شدم در این حوزه‌ها کار کرده‌ایم و این روند را هر سال تکمیل می‌کنیم.

در حوزه قهرمانی، تکواندوی قم ۱۴ اعزام به مسابقات قهرمانی کشور داشته است که ۴ اعزام ما اعزام بین‌المللی بوده است و در بخش مدال آوری ۴۸ مدال از مسابقات کشوری و برون مرزی به دست آورده ایم در حالی سال گذشته این رقم تنها ۲۲ مدال بوده است و امسال بیش از ۱۰۰ درصد افزایش آمار مدال داشته ایم.

مدال‌ها و میزبانی‌ها

محمدرضا شعبانی در پاراتکواندو در مسابقات جهانی مراکش صاحب مدال نقره شد و مسابقات قهرمانی آسیا در ویتنام مدال برنز کسب کرد. در رقابت‌های بین‌المللی پاراتکواندو جام ریاست فدراسیون جهانی در کیش نیز مدال طلا به دست آورد.

در مسابقات بین‌المللی جام ریاست فدراسیون جهانی کیش ۵ ورزشکار اعزام کردیم که ۴ نفر آن مدال کسب کردند و در بانوان نیز یک ورزشکار از قم در مسابقات بین‌المللی فجر صاحب مدال شد و برنز گرفت در مجموع ۷ مدال بین‌المللی و آسیایی کسب کردیم که این حاصل برنامه‌ریزی از سال ۹۴ تاکنون است.

پروسه قهرمان سازی در تکواندو زمان بر است و نتیجه زمانی است که کادر تکواندوی استان گذاشته‌اند. در بخش میزبانی از مسابقات و رویدادهای کشوری، ۲ بار میزبان شده‌ایم که یکی از آن‌ها مربوط به مسابقات نونهالان پسر کشور و دیگری مسابقات نونهالان دختر کشور بود.

در میزبانی اردوهای تیم ملی نیز فعال بودیم و تیم ملی نونهالان پسر یک هفته در قم اقدام به برپایی اردو کرد و میزبانی از آزمون دان ۳ و ۴ کشوری با حضور ۶۵۰ تکواندوکار از دیگر برنامه‌های ما بوده است.

حضور مهندس تکواندوی ایران در قم

در حوزه آموزش، استخدام مرتضی کریمی به عنوان یک مربی کارکشته و بازیکن ساز کمک بزرگی به تکواندوی قم بود. او را به عنوان مهندس تکواندوی ایران می‌شناسند و او معروف به مربی قهرمان ساز است. اردوهای تمرینی زیادی برای حضور تیم‌های قم در مسابقات قهرمانی کشور داشته‌ایم.

برگزاری اردوهای مشترک با استان‌های یزد، قزوین، تهران، البرز، مرکزی و لرستان یکی دیگر از اقدامات هیئت تکواندوی استان قم در سال ۹۷ به منظور بالا بردن سطح تجربی تکواندوکاران قمی در رده‌های سنی مختلف بوده است که برخی از اردوها در قم و برخی در استان‌های شریک برگزاری اردو انجام شده است.

یکی از مهم‌ترین اقدامات هیئت تکواندوی قم استعدادیابی از سن ۸ تا ۱۲ سال به صورت برگزاری کلاس‌های دائمی و غربال استعدادها از این کلاس‌ها بوده است. تاکنون ۸ جلسه از این کلاس‌ها زیر نظر استاد مرتضی کریمی برگزار شده و این تکواندوکاران نونهال طی ۴ ساعت تمرین می‌کنند و افرادی که مستعد تشخیص داده می‌شوند به صورت مجزا با عنوان دوره نخبگان تحت تمرین قرار می‌گیرند اما سایرین نیز در همین کلاس‌های استعدادیابی برای افزایش سطح فنی حفظ می‌شوند.

در بخش بانوان نیز فاطمه نعمتی از قهرمانان تیم ملی تکواندو و شاگرد استاد مینو مداح برای آموزش دختران تکواندوکار قمی جذب شد و همین روند در بخش دختران نیز به موازات بخش پسران ادامه دارد. در بخش بانوان در پومسه کبری سخایی وطن از مدال آوران ما بود و محمد صفایی در قالب تیم ملی “ب” تکواندو به مسابقات قزاقستان و کمپ تمرینی پرو اعزام شد و محمدرضا شعبانی نیز در رویدادهای بین‌المللی پا را تکواندو شرکت کرد.

برگزاری ۱۱ دوره آموزشی و کمبود مربی

درحوزه آموزش نیز ۱۱ دوره آموزشی تئوری و عملی در بخش مردان و زنان برگزار کردیم که در تاریخ تکواندوی قم بی نظیر است. این دوره‌ها شامل مربیگری درجه ۳، مربیگری درجه ۲ بانوان، مربیگری درجه ۳ و ۲ مردان که به صورت کشوری برگزار شد، داوری درجه ۲ مردان و داوری درجه ۲ و ۳ بانوان، دوره‌های تئوری درجه ۲ و ۳ مردان و زنان بوده است. حاصل این دوره‌ها اضافه شدن ۴۸ مربی از سال ۹۸ به جمع مربیان تکواندوی قم است.

اگر جمعیت قم یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر باشد ما تنها ۱۰۰ مربی فعال داریم بنا بر این کمبود مربی تکواندو حس می‌شود. ما هنوز هم برای رسیدن به استانداردها فاصله داریم. ما در حال حاضر ۷۵ مربی مرد و ۵۴ مربی زن داریم و با اضافه شدن مربیان جدید، آمار مربیان ما به حدود ۱۹۰ نفر می‌رسد اما اعتقاد دارم نیاز و ظرفیت تکواندوی قم به مراتب بیش از این رقم است.

شرایط تکواندو با سایر رشته‌های رزم محور متفاوت است. اگر دان ۹ رشته کاراته هم باشید نمی‌توانید در رشته تکواندو در دوره مربیگری شرکت کنید زیرا در تکواندو یک مربی باید ابتدا کمربند خود را از رنگ زرد دریافت کند، به تدریج رشد کند و به دان ۴ برسد و همه این روند ثبت و ضبط می‌شود. در تکواندو شخص زیر ۲۴ سال نمی‌تواند مربی شود و همه چیز در زمینه پرورش مربی سازمان یافته تر و دقیق‌تر از سایر رشته‌های ورزشی است.

دوره تقویت زبان برای داوران

در حوزه داوری، به دلیل لزوم تقویت زبان انگلیسی برای داورانی که قصد کسب مدرک بین المللی و پیشرفت دارند دوره آموزشی زبان انگلیسی برای داوران و نیز ۱۲ دوره آزمون استانی برگزار کرده ایم که به منظور ارتقای کمربند صورت می‌گیرد و همچنین میزبان آزمون دان ۳ و ۴ بانوان بوده ایم که با شرکت ۶۵۰ نفر از سراسر کشور انجام شد. حسین ربانی از مربیان مطرح تکواندوی استان قم به دوره تربیت مدرس اعزام شد و ۹ نفر از مربیان مرد و ۵ نفر از مربیان زن نیز به عنوان ناظر به آزمون‌های برون استانی اعزام شدند.

هاشم آقایی از داوران قمی به دوره داوری بین المللی درجه ۳ در کرواسی اعزام شد و برای نخستین بار یک داور از قم در یک رویداد بین المللی قضاوت کرد به طوری که سلیمان قلی زاده اولین داور تکواندوی قضاوت کننده قم در مسابقات برون مرزی پس از قضاوت در مسابقات G۱ قبرس در سطح یک جهانی به عنوان داور نمونه در این رقابت‌ها معرفی شد.

اعتبار ۲۵۰ میلیونی برای توسعه خانه تکواندو

توسعه و تجهیز خانه تکواندو یکی از برنامه‌های جدی ما بوده است. در ۲ سال اخیر به دنبال دیوارکشی خانه تکواندو بوده ایم و دریافت مجوز این کار بسیار طاقت فرسا و زمان بر بود. خانه تکواندو یکی از سالن‌هایی بود که زمین آن متعلق به شهرداری و سازه آن متعلق به اداره کل ورزش و جوانان بود و در نهایت با پیگیری‌های حسن عابدی مدیر کل وقت ورزش و جوانان قم این مشکلات و اختلافی که بین شهرداری و اداره ورزش و جوانان وجود داشت رفع شد و در نتیجه توانستیم مساحت خانه تکواندو را با اعتبار ۲۵۰ میلیون تومانی افزایش دهیم و دیوارکشی کنیم.

سیستم داوری الکترونیکی و کلاه سنسوری

در زمینه تجهیزات، سیستم‌های داوری الکترونیکی تجهیز شده است و کلاه‌های الکترونیکی نیز به تجهیزات ما اضافه می‌شود. هر سیستم داوری الکترونیکی ۵۴ میلیون تومان هزینه دارد و قیمت هر کلاه سنسوری ۴ میلیون تومان است و نیاز ما حداقل ۶ کلاه سنسوری است و خرید کلاه سنسوری ۳۰ میلیون تومان اعتبار نیاز دارد که به دنبال تامین آن هستیم.

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

کاراته1 هفته پیش

امیر مهدی زاده روی دور شکست؛ چه ۲۰۱۹ غم انگیزی

فوتسال1 هفته پیش

مصاف سوهان محمد سیما و آذرخش ؛ جدال با قعرنشین در خانه

فوتسال2 هفته پیش

حسن زاده: باید مثل نیمه دوم بازی با شاهین شهر بجنگیم | جوان‌ها جای غایبان را پر می‌کنند

فوتسال2 هفته پیش

سوهان محمد سیما و حفاری | هدف: پیروزی در مسابقه ۶ امتیازی و صعود به رتبه دوم

ورزش های الکترونیک3 هفته پیش

۱۷ میلیون تومان جایزه در لیگ ورزش‌های الکترونیک قم توزیع می‌شود

والیبال3 هفته پیش

نگاهی بر عملکرد والیبال قم در مسابقات امیدها | رویارویی با چالش ضعف بازیکن سازی در گذشته

تصاویر3 هفته پیش

گزارش تصویری | مراسم روز جهانی ووشو و تجلیل از مهدی اکبری مقدم

فوتبال3 هفته پیش

گلزنی مهدی واعظ زاده برای تیم ملی هنرمندان

فوتسال3 هفته پیش

آغاز رقابت تیم فوتسال محمد سیما در مرحله نهایی لیگ جوانان

ووشو3 هفته پیش

مهدی اکبری : به خاطر پول و پاداش وارد ورزش نشده ام | هدفم بازی های آسیایی است

فوتبال3 هفته پیش

گلزنی مهدی واعظ زاده برای تیم ملی هنرمندان

فوتسال4 هفته پیش

فوری : محسن حسن زاده سرمربی تیم سوهان محمد سیما شد

ورزش های الکترونیک3 هفته پیش

۱۷ میلیون تومان جایزه در لیگ ورزش‌های الکترونیک قم توزیع می‌شود

والیبال3 هفته پیش

نگاهی بر عملکرد والیبال قم در مسابقات امیدها | رویارویی با چالش ضعف بازیکن سازی در گذشته

فوتسال3 هفته پیش

آغاز رقابت تیم فوتسال محمد سیما در مرحله نهایی لیگ جوانان

ووشو3 هفته پیش

جشنواره روز جهانی ووشو برگزار شد | منعم : اکبری هم مدال گرفت هم اخلاق را ترویج کرد

فوتسال1 هفته پیش

مصاف سوهان محمد سیما و آذرخش ؛ جدال با قعرنشین در خانه

فوتبال3 هفته پیش

سوهان محمد سیما – هایپر شاهین شهر | خوشامدگویی به محسن حسن زاده با پیروزی

فوتسال3 هفته پیش

قلی زاده: تغییرات در کادر فنی سوهان محمد سیما به درخواست غیاثی بود

بسکتبال3 هفته پیش

اخبار بسکتبال قم : ۳ پیروزی و ۳ شکست در المپیاد نخبگان | دختران امید در راه بندر

مطالب ویژه