با ما همراه باشید

فوتبال

قمی ها منتظر تدبير آقای استاندار / انتظار از نمايندگان مجلس

در آستانه فصل جديد ليگ‌هاي باشگاهي فوتبال ايران قمي‌ها منتظر بهترين تدبير از سوي استاندار قم براي رونق دوباره باشگاه فرهنگي ورزشي صبا هستند.

به گزارش قم اسپورت به نقل از فارس، هر ساله بیش از 60 تیم باشگاهی به نمایندگی از استان قم در مسابقات لیگ‌های باشگاهی کشور به میدان می‌روند، تیم‌هایی که یا از رشته‌های توپی جذاب نظیر فوتبال، فوتسال، والیبال، بسکتبال و هندبال هستند یا از رشته‌های انفرادی نظیر کاراته، تکواندو، کشتی و ووشو تشکیل می‌شوند.

جای خالی مسوولان قم در کنار ورزش

اما هر ساله تعداد زیادی از تیم‌های ورزشی باشگاهی استان قم در فصل جاری مسابقات لیگ‌های باشگاه‌های کشور به دلیل مواجهه با مشکلات عدیده مالی و مدیریتی در وضعیت مبهم به سر می‌برند و طبیعی است که متولی ورزش یعنی اداره کل ورزش و جوانان که ماموریت تیم‌داری در ورزش حرفه‌ای را ندارد، به تنهایی نمی‌تواند از عهده تامین مالی و مدیریتی این تعداد تیم برآید، اینجاست که جای خالی تک تک مسوولان استان قم در کنار ورزش به شدت احساس می‌شود.

مشکلات مالی و نبود اسپانسر مهمترین چالش تیم‌های ورزشی قم

حضور این تعداد تیم باشگاهی به نمایندگی از استانی که تنها یک شهرستان دارد یک اتفاق بسیار خوب برای ورزش قم به شمار می‌رود اما مهمترین چالشی که هر ساله مدیران، مربیان و ورزشکاران این تیم‌ها با آن دست به گریبان هستند، به مشکلات مالی و نبود اسپانسر اختصاص دارد.

در واقع این بزرگترین مشکل ورزش قم به ویژه در رشته‌های تیمی محسوب می‌شود و هیچ گاه هیچ یک از مسوولان قم از بالاترین تا پائین‌ترین مسوول نتوانسته آن را برطرف کند، در شرایطی که قم با داشتن شهرک‌های صنعتی متنوع، از توان خوبی برای برخورداری از حامی مالی در ورزش بهره می‌برد.

صبا جسمی نیمه‌جان در قم

در سال 1397 نیز همانند بسیاری از سال‌های گذشته، این مشکل و مانع در مقابل تیم‌های ورزشی قم وجود دارد و بسیاری از این تیم‌ها را پیش از اینکه به حضور در مسابقات فکر کنند، منحل کرده و تیم‌هایی که هنوز سرپا مانده‌اند همواره باید «کاسه گدایی» را به هر سمت و سویی بگیرند تا بخشی از مشکلات مالی‌ خود را حل کنند.

وضعیت مالی برای تیم‌های ورزشی در استان قم آنقدر خراب و نابسامان است که بزرگترین سرمایه ورزش قم یعنی باشگاه فرهنگی ورزشی صبا را به سوی نابودی سوق داد، باشگاهی که سایر استان‌ها به داشتن آن حسرت می‌خورند اما مسوولان قم به راحتی از کنار آن عبور کردند و اکنون از صبا جسمی نیمه‌جان باقی مانده است.

تیم‌های ورزشی قم در خطر نابودی و انحلال

خبرنگار فارس در این گزارش به مهمترین تیم‌های ورزشی قم که به دلیل مواجهه با مشکلات مالی یا نابود شده‌اند یا در خطر نابودی و انحلال قرار دارند، پرداخته تا بلکه مسوولان استان قم کمی به خود آمده و با تدبیری حساب شده در دولت تدبیر و امید به فکر حمایت از سرمایه‌های ورزش قم باشند.

مگر نه این است که همواره مسوولان شعار می‌دهند ورزش بزرگترین مانع برای جلوگیری از ابتلای نسل جوان جامعه به ناهنجاری‌ها و مشکلات روحی و جسمی و گرایش به سمت و سوی دخانیات، مواد مخدر و … است، پس به نظر می‌رسد باید آستین همت را بالا زده و از سرمایه‌هایی که تقریبا تمامی این مشکلات را حل می‌کنند، به صورت ویژه به حمایت و پشتیبانی مادی و معنوی بپردازند.

بزرگسالان صبای قم در کما

نخستین باشگاهی که در وضعیت نامشخص به سر می‌برد، باشگاه فرهنگی ورزشی صبای قم است که چهار تیم نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان دارد و هر یک از این تیم‌ها نماینده استان قم در بالاترین سطح رقابت‌های باشگاهی فوتبال ایران یعنی لیگ‌های برتر و دسته اول هستند.

تیم بزرگسالان صبای قم که بعد از 13 سال حضور در لیگ برتر در اردیبهشت ماه سال 1396 به لیگ دسته اول سقوط کرد، به دلیل موانع و مشکلاتی که به آن اشاره شد به یک دسته پائین‌تر یعنی دسته دوم فوتبال کشور سقوط کرده و اکنون از آن هیچ خبری نیست، تیمی که زمانی قمی‌ها به آن افتخار می‌کردند و حتی مسوولان قم به آن فخر می‌فروختند و عکس یادگاری می‌گرفتند، حالا به دلیل بی‌توجهی مسوولان قم در حال کما به سر می‌برد.

بی‌خبری از امیدهای صبای قم

تیم‌های رده‌های سنی پایه باشگاه فرهنگی ورزشی صبای قم نیز وضعیت چندان بهتری نسبت به تیم بزرگسالان ندارند، زیرا امیدهای صبا بعد از سقوط به دسته اول در سال 1396 هنوز کادر مشخصی از نظر مدیریتی و فنی ندارد و معلوم نیست که در لیگ دسته اول سال 97 به میدان می‌رود یا خیر؟

جوانان صبا در وضعیت نامشخص

تیم جوانان صبا که با نتایج درخشان در سال 96 به مقام نخست و عنوان قهرمانی بازی‌های لیگ دسته اول فوتبال جوانا باشگاه‌های ایران دست یافت به دلیل اینکه در بی‌پولی به سر می‌برد همانند بزرگسالان و امیدها وضعیتی نامشخص دارد و نگران از دست رفتن تمام تلاش‌های خود برای قهرمانی است.

از نوجوانان صبای قم چه خبر؟

تیم فوتبال نوجوانان صبای قم نیز که از همان سال نخست حضور باشگاه صبا در قم، همواره در لیگ برتر فوتبال نوجوانان باشگاه‌های کشور حضور داشته، در سال 1396 به سختی سهمیه لیگ برتر را برای فوتبال استان قم حفظ کرد و الان این تیم نیز در وضعیتی مشابه جوانان، امید و بزرگسالان صبا است و کسی از آن خبر ندارد.

لزوم نظارت بر اتفاقات پیرامون صبا

خبر بدتر از بلاتکلیفی باشگاه فرهنگی ورزشی صبای قم، این است که تیم‌های پایه صبای قم با واگذاری به شخص و اداره شدن به صورت خودمختار بدون حامی مالی، بعضا چشم به جیب اولیاء بازیکنان خود دارد، بعضی اوقات به سراغ خیّرین می‌روند و البته در برخی مواقع نگاه ویژه به بازیکنان پولی دارند تا مخارج خود را تامین کنند، اتفاقی که معضلات زیادی را اردیبهشت ماه امسال در یک برنامه تلویزیونی گریبان‌گیر ورزش قم کرد اما به آن رسیدگی نشد و آب از آب تکان نخورد و هنوز هم نظارتی بر این اتفاقات پیرامون صبا نیست.

صبا در آستانه فراموشی

این در حالی است که بعد از انتقال باشگاه صباباتری به استان قم در سال 1387 و تغییر نام این باشگاه به صبای قم، بسیار از استان‌ها حسرت داشتن چنین امتیازی را می‌خوردند، هنوز هم می‌توان با قاطعیت گفت که تمام استان‌هایی که نماینده‌ای در سطح اول فوتبال ایران ندارند آرزوی این را داشتند که به جای قم، صبا به آن استان منتقل می‌شد.

اما نکته جالب توجه این است که در قم، هر مسوولی از راه رسید به نوعی صبا را زیر تیغ انتقاد برد، در نهایت کار به جایی رسید که صبا به حال خود رها شد و این تیم به دلیل مشکلات مالی و مدیریتی از فصل 96 – 1395 لیگ برتر به دسته اول فوتبال ایران سقوط کرد و از لیگ دسته اول فصل 97 – 1396 با کسب بدترین نتایج به دسته دوم رفت تا یکی از باشگاه‌های شاخص فوتبال ایران در بین تیم‌های مطرح باشگاه‌های قاره آسیا یعنی صبا در آستانه فراموشی و نابودی قرار بگیرد.

استانداری قم تنها تصمیم‌گیرنده صبا

انتقال صبا در سال 1387 از وزارت دفاع به استانداری قم انجام شد، بر این اساس استاندار قم رئیس مجمع عمومی باشگاه فرهنگی ورزشی صبا شد و از آن سال تا کنون هر زمان که استاندار قم تغییر یافته، استاندار جدید این مسوولیت را بر عهده گرفته، بنابراین تنها تصمیم‌گیرنده راجع به باشگاه فرهنگی ورزشی صبای قم، استاندار قم و استانداری قم هستند و جامعه ورزش، خانواده بزرگ فوتبال و صدها استعداد این رشته در قم منتظر بهترین تصمیم از سوی استاندار دولت تدبیر و امید برای رونق دوباره این سرمایه بزرگ ورزش قم هستند.

انتظار قمی‌ها از نمایندگان مجلس

در اکثر استان‌های کشور نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، حمایت ویژه‌ای از ورزش دارند ولی در قم این مهم باید رونق بگیرد، نمایندگانی که در زمان برگزاری انتخابات با حضور در جمع ورزشکاران و خانواده ورزش، انواع و اقسام قول‌ها را برای حمایت از ورزش می‌دهند، در این شرایط جای‌ خالی‌شان احساس می‌شود، با این امید که فاصله حرف تا عمل نزد تک تک مسوولان به عدد صفر برسد.

فوتبال

لیگ برتر فوتبال جوانان کشور/ صبای قم یک شاهین بوشهر صفر ؛ اولین برد لیگ

هفته دوم رقابت‌های فوتبال لیگ برتر رده سنی جوانان باشگاه‌های کشور روز یکشنبه برگزار شد و در یکی از بازی‌ها تیم فوتبال جوانان صبای قم به نخستین پیروزی خود در این مسابقات دست یافت.

به گزارش قم اسپورت ؛ تیم‌های فوتبال جوانان صبای قم و شاهین شهرداری بوشهر در ورزشگاه شهید حیدریان قم با هم روبرو شدند که تیم صبای قم توانست این بازی را یک بر صفر به سود خود پایان ببرد و در جدول رده بندی ۳ امتیازی شود.

تیم جوانان صبای قم در حالی این بازی را با پیروزی پشت سر گذاشت که در بازی اول خود در اهواز ۳ بر صفر به نفت اهواز باخته بود و اکنون از ۲ بازی صاحب یک برد و یک باخت است. تنها گل صبا را در این مسابقه علی یعقوبی به ثمر رساند.

تیم جوانان صبای قم، فصل گذشته با قهرمانی در لیگ دسته اول فوتبال جوانان کشور توانست برای اولین بار به لیگ برتر جوانان صعود کند. این تیم برای حضور در لیگ برتر جوانان دچار چالش‌های مالی بود اما اصغر زرگر سرپرست این تیم در آخرین اظهار نظر خود از رفع نسبی مشکلات با حمایت هیئت فوتبال و اداره کل ورزش و جوانان خبر داده بود.

در لیگ برتر فوتبال جوانان کشور ۱۲ تیم حضور دارند که به صورت دوره‌ای و رفت و برگشت با هم مسابقه خواهند داد.

ادامه مطلب

فوتبال

لیگ دسته اول امید/ صبای قم صفر سپاهان 6 ؛ شکست سنگین و ناباورانه

 تیم فوتبال امید صبای قم در آغاز راه خود در مسابقات لیگ دسته اول فوتبال رده سنی امید کشور شکستی سنگین برابر سپاهان متحمل شد.

به گزارش قم اسپورت، فصل جدید رقابت‌های لیگ دسته اول فوتبال امیدهای کشور آغاز شد و تیم فوتبال صبای قم در نقطه آغازین راه خود در این رقابت‌ها در خانه برابر تیم فولاد مبارکه سپاهان اصفهان شکستی تلخ را پذیرفت.

تیم‌های فوتبال امید صبای قم و امید سپاهان شنبه 24 شهریور در ورزشگاه شهید حیدریان قم برابر هم به میدان رفتند که این دیدار در نهایت با پیروزی ۶ بر صفر تیم سپاهان پایان یافت و تیم اصفهانی که شروع خوبی داشت و در ۲۰ دقیقه اول به ۲ گل رسیده بود، برتری خود را تا پایان بازی تثبیت کرد.

این شکست نشان داد وضعیت تیم امید صبا برای موفقیت در دسته اول وضعیت خوشایندی نیست و باید به انتظار ادامه مسابقات این تیم و روزهای آتی بود در حالی که همگروهی صبا با تیم‌های سرسخت، آینده این تیم را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تیم فوتبال امید صبای قم، فصل گذشته در لیگ برتر امیدهای کشور حضور داشت که با ارائه بازی‌های ناامید کننده در قعر جدول ۱۲ تیمی لیگ برتر امید قرار گرفت و به دسته اول سقوط کرد تا امسال بار دیگر و پس از تجربه دومین سقوط از لیگ برتر امید به دسته اول به دنبال دومین بازگشت به این سطح باشد.

در همین حال به دلیل نابودی تیم بزرگسالان صبای قم، تیم امید صبا شرایط خاصی دارد و به صورت شخصی و بدون وابستگی به نام صبایی که زمانی لیگ برتری بود اداره می‌شود.

ادامه مطلب

فوتبال

هفته سوم لیگ های پایه/ پیروزی ارزشمند پیام در جوانان و بالانشینی هما و عرفان گستر در نوجوانان

لیگ های پایه فوتبال استان قم ادامه دارد. در هفته سوم لیگ فوتبال جوانان استان قم پیام صدرنشین باقی ماند و وحدت و مهام پلیمر پیروزی‌های پرگلی به دست آوردند.

به گزارش قم اسپورت، سومین هفته از رقابت‌های فوتبال لیگ باشگاهی استان قم در رده سنی جوانان به پایان رسید و پیروزی ارزشمند پیام برابر شاهین به این تیم کمک کرد تا همچنان با رکورد ۱۰۰ درصدی پیروزی در صدر باقی بماند.

در دیدار تیم‌های پیام و شاهین در ورزشگاه تختی،  پیام با ۲ گل حریف سرسخت خود را شکست داد و با کسب سومین برد پیاپی همچنان در صدر جدول قرار گرفت. تیم وحدت نزدیک‌ترین تعقیب کننده پیام در دیدار برابر اکباتان ۸ بر ۲ پیروز شد و به رده دوم رسید.

دیدار جذاب و پرگل سیاه جامگان و عقاب با تساوی ۴ بر ۴ خاتمه یافت و مهام پلیمر توانست هما را ۶ بر یک از پیش رو بردارد. سوهان محمد دیگر تیم پیروز این هفته بود که ۵ بر صفر برابر سرخ پوشان به پیروزی رسید.

ثبت آمار تقریبی بیش از ۷ گل برای متوسط هر بازی سبب شد فوتبال قم یکی از پرگل‌ترین هفته‌های خود را پشت سر بگذارد اما در این میان، رد و بدل شدن این میزان گل بیش از آن که توان هجومی تیم‌ها را عیان کند، نشان دهنده ضعف دفاعی تیم‌ها است.

در جدول رده بندی پیام ۹ امتیازی و صدرنشین است، وحدت شریف با ۷ امتیاز در رده دوم قرار گرفته و مهام پلیمر با ۶ امتیاز، تیم سوم است ضمن این که در انتهای جدول سرخ پوشان و اکباتان همچنان بدون امتیاز و قعرنشین هستند.

لیگ نوجوانان ؛ ادامه موفقیت های عرفان گستر و هما

هفته سوم رقابت‌های فوتبال باشگاه‌های استان قم در رده نوجوانان نیز در حالی برگزار شد که در آخرین بازی برگزار شده از هفته سوم در ورزشگاه تختی ، عرفان گستر موفق شد برابر تیم آریا با برد قاطع و جالب ۶ بر صفر، امتیازات خود را به عدد ۹ برساند و با تفاضل گل کمتر نسبت به همای صدرنشین در رده دوم جدول قرار گیرد.

هما، تیم صدرنشین جدول نوجوانان در هفته سوم به دیدار تیم وحدت رفت و ۵ بر صفر این تیم را شکست داد و با این برد به روند پیروزی‌های متوالی خود ادامه داد. شاهین تیم سوم جدول رده بندی در هفته سوم به دیدار شهر قائم رفت و این تیم را ۴ بر ۲ از پیش رو برداشت.

دیدار جذاب تیم‌های پیام و سیاه جامگان ۴ بر یک به سود پیام به انتها رسید و عقاب یک بر صفر مغلوب مهام پلیمر شد. با توجه به نتایج هفته سوم پس از ۲ تیم ۹ امتیازی هما و عرفان گستر، تیم‌های ۶ امتیازی شاهین و مهام پلیمر در رده‌های سوم و چهارم قرار گرفته‌اند.

تیم وحدت تنها تیم بدون امتیاز جدول رده بندی ۱۰ تیمی لیگ فوتبال نوجوانان استان قم است که هنوز نتوانسته امتیازی کسب کند. سیاه جامگان، تیم موفق و قدرتمند سال‌های اخیر فوتبال پایه قم تا هفته سوم لیگ نوجوانان تنها یک امتیاز کسب کرده است.

ادامه مطلب

مطالب ویژه