با ما همراه باشید

ووشو

تشریح دستاوردهای ووشوی قم در سال ۹۷ / محمد زاده: نیازمند نگاه ویژه اداره کل ورزش هستیم

قم اسپورت – هیئت ووشوی استان قم سالی پرکار را پشت سر گذاشته است و موفقیت های اخیر ووشوکاران جوان قم در رویدادهای مختلف کام ورزش استان را شیرین کرده است. مدال های مسابقات انتخابی تیم ملی و عملکرد قابل قبول تیم بانوان در لیگ برتر و تیم مردان در لیگ یک می تواند به معنای آغاز دورانی جدید در این رشته مدال آور آسیایی در استان قم باشد.

جواد محمدزاده که پس از سال ها خدمت به ورزش قم در هیئت ورزش های رزمی امسال بر مسند ریاست هیئت ووشو نشست آغازگر این تحولات بوده است. وی درباره سال سپری شده برای ووشوی استان قم توضیح داده است:

127 مدال کشوری برای ووشوی قم

هیئت ووشوی استان قم از نیمه دوم اردیبهشت ۹۷ کار خود را به صورت رسمی آغاز کرد و در همه رده های سنی، تیم های منخب تشکیل شد و این تیم ها در هر هفته ۲ جلسه در خانه ووشو تمرین کردند و اجازه ندادیم که تنگناها خللی در وضعیت تمرینی تیم های ما در دو بخش مردان و زنان ایجاد کند.

حاصل تلاش مجموعه خانواده ووشو در قم ۷۴ مدال در مسابقات قهرمانی کشور در بخش مردان و ۵۳ مدال در همین سطح در بخش بانوان بوده است و این موفقیت ها متعلق به شخص یا گروه خاصی نیست و همه این خانواده بزرگ برای کسب این مدال ها زحمت کشیده اند و همراهی کرده اند.

مدال های اکبری مقدم و عبدالملکی

موفقیت تیم ووشوی استان قم در رقابت های قهرمانی کشور فراتر از حد انتظار بود. ما تیم خوبی در اردبیل داشتیم و در حالی یک مدال کسب کردیم که سایر نفرات ما نیز دست و پا بسته نبودند و حریفی سرسخت برای رقبای خود بودند. در وزن ۵۲ کیلو نماینده قم با یک پیروزی و در وزن ۷۰ کیلو با ۲ پیروزی از دور مسابقات کنار رفتند. در ۸۱ کیلو علی امیر آبادی با برترین بازیکن وزن خودش بازی سنگینی داشت که این نمایش پایاپای باتشویق این قهرمان از سوی مقامات فدراسیون و شخص دکتر علی نژاد رئیس فدراسیون همراه بود.

تک مدال ما در وزن ۵۶ کیلوگرم توسط مهدی اکبری مقدم در حالی به دست آمد که او در ۳ بازی رقبای قدرتمندی را شکست داد و در بازی آخر خود با این که از دو ناحیه پای چپ و راست آسیب دیده بود بازی کرد و در عین شایستگی برای فینالیست شدن به مدال برنز رسید و در آینده از این ووشوکار جوان بیشتر خواهیم شنید.

در تالو مهدی عبدالملکی برای ووشوی قم مدال باارزشی در رده سنی جوانان کسب کرد و بدین ترتیب هم این تالوکار و هم مهدی اکبری مقدم در اردیبهشت در اردوی تیم ملی حضور خواهند داشت تا برای اعزام به مسابقات قهرمانی آسیا در برونئی تلاش کنند . در ساندا شانس بالایی برای انتخاب نماینده قم در ترکیب نهایی تیم ملی داریم اما همه چیز به نحوه تمرین و حمایت از این ووشوکار تا زمان برگزاری مسابقات انتخابی وابسته است.

درخواست از اداره کل ورزش برای حمایت از ظرفیت ایجاد شده

از اداره کل ورزش و جوانان قم درخواست می کنم نگاه ویژه ای به این نفرات داشته باشد. کار آن ها سخت است و ووشو چند سال است که علمی و با برنامه ریزی پیش می رود. در لیگ مردان و زنان، بازیکنان ما بدون قرارداد مالی به میدان رفتند اما بازیکنان حریف دستمزد بالایی دریافت می کنند با این وجود بازیکنان بانوان ما درخشش خوبی داشتند و در بخش بانوان، تیم لیگ برتری ما در گروه خود پس از غول های وشوی بانوان کشور سوم شد که برای ما فوق العاده ارزشمند بود.

امید به صعود به لیگ برتر مردان

در لیگ دسته اول ووشوی مردان، این هفته با تیم سیستان و بلوچستان بازی داریم در حالی که یک بار آن ها را شکست داده ایم و بار دیگر برابر این تیم قدرتمند و دارای سابقه قرار می گیریم و دیگر بازی ما با تهران الف است که در صورت پیروزی به مرحله دوم لیگ دسته اول صعود می کنیم. با توجه به اجتماع تیم های قدرتمند در گروه ما، صعود از گروه تا حدود زیادی به معنای صعود به لیگ برتر است.

در لیگ می بینید که بازیکنان حریف ما دریافتی های بسیار بالایی دارند و دلگرمی زیادی در آن ها وجود دارد اما ووشوی قم با تیمی که همه بازیکنان بومی هستند و دستمزدی هم دریافت نمی کنند وارد لیگ شده اند و غیرتمندانه می جنگند. بارها از ما در مورد بومی بودن بازیکنان سوال شده و باورشان نمی شود که این بازیکنان بومی هستند.

انتظار اداره کل یک برنز در سال ۹۸ بود

از اداره کل ورزش و جوانان قم اگر انتظار دارد که ووشوی قم به سطح استان های دارای ملی پوش و درجه یک کشور برسد از ظرفیتی که اکنون ایجاد شده حمایت کند. امسال به ۳ مدال رسیدیم در حالی که انتظار اداره کل ورزش و جوانان این بود که در سال ۹۸ یک برنز کسب کنیم. این نشان می دهد ما با سرعتی فراتر از حد تصور در حال پیشروی هستیم و در این حرکت، نباید مانع و سدی ایجاد شود.

ما نیازمند نگاه ویژه هستیم که این روند رو به رشد را پیش ببریم . ووشوی قم به این خودباوری رسیده که می تواند به سرعت خود را به هیئت های برتر ووشوی کشور برساند. همه هیئت های ووشوی کشور امروز برای عقب نیفتادن از رقبا تلاش می کنند و اگر بخواهیم سهمی در آینده ووشوی ایران و موفقیت های بین المللی داشته باشیم باید هزینه و سرمایه گذاری کنیم. ما همدلی و نگاه مثبت اداره کل ورزش و جوانان را می طلبیم.

استقبال از مسابقات استانی

در حوزه مسابقات استانی، این دیدگاه وجود دارد که تقویت مسابقات استانی به معنای فراهم شدن زمینه بروز استعدادهایی است که نیاز به دیده شدن دارند. در مسابقات استانی در بخش مردان ۲۵۰ ووشوکار شرکت کردند و مسابقات بخش بانوان نیز به زودی برگزار می شود. همه ما در یک گروه قرار داریم و من بابت تلاش های اعضای هیئت ووشو، همه مربیان، باشگاه ها و ورزشکاران از آن ها صمیمانه سپاسگزارم.

تبلیغات

مطالب ویژه