با ما همراه باشید

کاراته

قم ، قهرمان شوتوکان کاراته دختران ایران/ پاسخ به یک ابهام: چرا آمار مدال زیاد است؟

تيم کاراته قم عنوان قهرماني نوزدهمين دوره مسابقات کاراته سبک شوتوکان کاراته دو ایران را از آن خود كرد. مسابقاتی که در قم برگزار شد و 90 درصد دختران کاراته کای قم در این مسابقات مدال گرفتند.

به گزارش قم اسپورت ؛ نوزدهمين دوره مسابقات کاراته سبک شوتوکان کاراته دو ایران 7 و 8 شهریورماه با حضور ۴۵۰ شرکت کننده از ۱۳ استان در سه بخش کاتا انفرادی و تیمی و کومیته انفرادي به میزبانی استان قم برگزار شد.

در پايان اين رقابتها تيم قم با ۳۹ طلا، ۳۵ نقره و ۶۷ برنز اول شد. تيم مازندران با ۳۷طلا، ۳۱ نقره و ۳۶ برنز دوم شد و تيم گیلان با ۱۲ طلا، ۴ نقره و ۹ برنز در مكان سوم قرار گرفت.

نگاهی به آمار مدال ها نشان می دهد در این مسابقات حدود 250 مدال توزیع شده و سهم قم به تنهایی آماری در حدود 140 مدال بوده است. این در حالی است که بین 10 تا 20 کاراته کای قمی در این مسابقات مدال نگرفته اند.

آرزو شریفی مربی تیم کاراته قم در این مسابقات در گفتگو با قم اسپورت در پاسخ به وضعیت ارزش اهدای مدال می گوید: آمار بالای مدال ها مربوط به رده های سنی نونهالان و زیر 14 سال است که رده سنی رسمی از سوی WKF محسوب نمی شوند. به عبارت دیگر ، مسابقات این رده های سنی فاقد ارزش برد و باخت و اعطای مدال است و جنبه فستیوالی دارد.

شریفی می افزاید: سیاست مسابقات پایه در این رده های سنی این است که کاراته کاهای نونهال و در آغاز راه به کاراته علاقمند شوند و به همین دلیل است که در مسابقاتی این چنینی و فستیوال محور ، تلاش می شود به تعدادز زیادی از کاراته کاها مدال اهدا شود. این مدال ها ، انگیزه آن ها را برای باقی ماندن در کاراته و تلاش بیشتر افزایش می دهد.

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

مطالب ویژه