با ما همراه باشید

کاراته

نقره جاکارتا به جای طلا برای امیر ؛ آیا مهدی زاده دچار نوسان شده است؟

امیر مهدی زاده در فینال بازی های آسیایی جاکارتا در حالی که همه یک پیروزی آسان را برای او پیش بینی می کردند مغلوب یک اندونزیایی شد. شکستی عجیب که نشان می دهد امیر با گذشت زمان وارد مسیر پیچیده تری نسبت به گذشته می شود.

حامد اسماعیلی – قم اسپورت: امیر مهدی زاده برای سال ها به معنای واقعی امیر کاراته ایران بوده است. انبوهی از مدال های طلای جهانی ، قهرمانی آسیا ، بازی های آسیایی و کاراته وان امیر را در موقعیت ویژه ای در کاراته کشور قرار داده است.

در جاکارتا ، امیر مهدی زاده به دنبال دومین طلای پی در پی از بازی های آسیایی پس از طلای اینچئون 2014 بود و به نظر می رسید طلا در چنگ مهدی زاده است اما یک فینال غیر منتظره ، همه برنامه ها را بر هم ریخت و در فینال او نه به سایماتوف و نه مدعیان اسم و رسم دار دیگرش باخت.

حریف اندونزیایی ، به هیچ وجه چه از نظر رنک و چه سوابق در حد مهدی زاده نبود اما جنگجو بود و تلاشگر. در این میان و با توجه به نتایج  مهدی زاده در یک سال گذشته در رقابت های مختلف که گاهی با ناکامی هایی نیز همراه بود این سوال به وجود می آید که آیا مهدی زاده دچار نوسان شده است؟ چه عواملی سبب شده مهدی زاده با تاکید بر توان فوق العاده اش اقتدار گذشته را نداشته باشد؟

در پاسخ به این سوال ، موضوع المپیکی شدن کاراته مطرح می شود. پس از المپیکی شدن کاراته ، سرمایه گذاری در کشورهای مختلف روی این رشته افزایش یافته و بسیاری از کشورهایی که هرگز کاراته را – بر خلاف ما – جدی نمی گرفتند اکنون به طور جدی در این حوزه مشغول کار هستند.

2 خودرو را تصور کنید که در جاده ای مشغول حرکتند که یکی از دیگری فاصله قابل توجهی دارد. حالا از زمان خاصی ، خودرویی که عقب تر است سرعت خود را به نحو چشمگیری افزایش می دهد اما خودروی جلوتر هر چه برای افزایش سرعت به همان میزان سرعت خودرو عقب تر تلاش می کند بی فایده است. در نتیجه دو خودرو پس از گذشت زمان مشخصی به هم می رسند و احتمال این که خودروی عقب تر از رقیب پیشی بگیرد ، محتمل است. این ، داستان کاراته کاهای ایرانی و رقبای خارجی است.

به دلیل مشکلات اقتصادی و ضعف در زیر ساخت ها ، کاراته کاهای ایرانی به اندازه رقبای خارجی خود امکان برگزاری اردوهای حرفه ای در خارج از کشور ، حضور در همه رویدادهای ممکن و اجرای یک روند ایده آل آماده سازی را ندارند. این برنامه ها پول می خواهد و واضح است که شرایط اقتصادی هر روز بدتر می شود. در نتیجه مهدی زاده و امثال امیر ، در یک رقابت نابرابر قرار دارند.

از سوی دیگر ، امیر مهدی زاده به تدریج با افزایش سن روبرو است. بدیهی است که افزایش سن برای یک ورزشکار ، عامل کاهش دهنده توان بدنی و فنی است – گرچه همیشه استثناهایی وجود دارد – و حق داریم این فرضیه را در مورد نوسانات امیر مهدی زاده مطرح کنیم. قرار نیست امیر همیشه در اوج باشد و انتظار این که او همواره باید در همه رویدادها طلا بگیرد انتظاری واهی است.

با این وجود ، امیر مهدی زاده در 2 سال باقی مانده تا المپیک که همه فکر و ذکر اوست باید تلاش کند از حداقل امکانات حداکثر بهره را ببرد تا به رویای خود یعنی مدال المپیک جامه عمل بپوشاند. امر راهی طولانی و سراسر افتخار را طی کرده و یک پایان خوش در 2020 جذاب ترین اتفاق است.

کاراته

صعود ۳ تیم از قم به مرحله دوم لیگ کاتای نونهالان کشور

هفته سوم لیگ رده‌های پایه کاتای کشور در روز جمعه ۶ مهرماه در سالن شهید کبکانیان تهران برگزار شد که در پایان این مسابقات در رده نونهالان ۳ تیم قمی کارن یک، کارن دو و شهید زین الدین خوش درخشیدند و موفق به صعود از گروه‌های خود شدند.

به گزارش قم اسپورت ‏، در گروه یک تیم کارن یک قم مدافع عنوان قهرمانی متشکل از محمدمعین غلامی، رضا تلخابی، متین محمدی یکتا مقابل تیم‌های هیئت کاراته مرکزی و آکادمی کاراته شیراز با نتایج مشابه ۶ بر ۵ پیروز شد و در مجموع با ۶ برد و ۱۸ امتیاز تیمی، بدون باخت مقتدرانه به عنوان تیم اول از این گروه به دور بعد صعود کرد.

در گروه ۲ این رقابت‌ها دیگر تیم موفق لیگ نونهالان تیم شهید زین الدین قم با ترکیب محمد جواد هدیه لو، سجاد دهقانی و سینا دهقانی که عنوان سوم لیگ خردسالان سال گذشته را یدک می‌کشد، ابتدا مقابل تیم قدرتمند میرعماد ساری با نتیجه ۶ بر ۵ پیروز شد و تیم‌های آکادمی بارانی و هیئت کاراته بانه را با نتایج مشابه ۱۱ بر صفر از پیش رو برداشت و با ۷ پیروزی و یک شکست به عنوان تیم اول گروه دوم به مرحله بعد صعود کرد.

ر گروه سوم این رده تیم مدعی کارن ۲ قم قهرمان لیگ خردسالان سال گذشته با ترکیب محمد طاها حسینی، محمدمهدی سورانی و احسان فلاح، ابتدا باشگاه شهید کبکانیان را ۸ بر ۳ از پیش رو برداشت و در بازی دوم با نتیجه ۵ بر ۶ مغلوب تیم آکادمی آرنیکا شد و در ادامه تیم شوتوکان JKS فارس را با نتیجه ۶ بر ۵ برد و در مجموع با ۶ برد و ۲ باخت و ۱۸ امتیاز تیمی به عنوان تیم دوم گروه سه به مرحله بعد صعود کرد.

رقابت‌های لیگ رده‌های سنی پایه در چهار گروه و به صورت دوره‌ای برگزار می‌گردد و در پایان مرحله اول سه تیم از هر گروه به مرحله بعد صعود کردند. در رده خردسالان تیم کارن قم با ترکیب امیر عباس نعیمی، کمال بختیاریان و محمد سجاد بهتری پیش از این به عنوان تیم اول گروه یک مقتدرانه به مرحله بعد صعود کرده بود.

کاراته کاهای باشگاه شهید زین الدین به سرمربیگری حسن سلطانی و مربیگری محمد مهدی سلطانی و علی سلطانی و تیم‌های کارن به سرمربیگری محمد سلطانی و مربیگری کریم افشار و علی صالح تمرینات خود را پیگیری می‌کنند و سرپرستی این تیم‌ها به عهده محمد امین سلطانی، علیرضا خدری و مسعود ظهرابی است.

ادامه مطلب

کاراته

مرحله ششم لیگ جهانی کاراته / برنز “امیر مهدی زاده” ؛ مقدمه ورود به پاییز پرکار

ششمین مرحله لیگ جهانی کاراته موسوم به کاراته وان با یک مدال برنز برای کاراته کای قمی تیم ملی همراه بود و این مدال برنز مقدمه ای برای ورود او به پاییز سراسر چالش و مسابقه است.

به گزارش قم اسپورت؛ گرچه سوابق و عملکرد امیر مهدی زاده ستاره بین المللی کاراته قم سبب شده همه از او در تمامی مسابقات انتظار طلا داشته باشند اما کسب مدال برنز لیگ جهانی کاراته از سوی این کاراته کا، همچنان یک موفقیت قابل توجه محسوب می‌شود.

امیر مهدی زاده که چندی قبل در بازی‌های آسیایی جاکارتا موفق به کسب مدال نقره در عین لیاقت برای کسب طلا شده بود به منظور آمادگی برای مسابقات قهرمانی جهان در اسپانیا از یک سو و کسب رنک و امتیاز برای بالا بردن شانس حضور در المپیک ۲۰۲۰ توکیو از سوی دیگر راهی کاراته وان برلین شد.

کاراته وان برلین، ششمین مرحله از لیگ جهانی بود و امیر مهدی زاده در آن در دور اول با قرعه استراحت روبرو شد و در دور دوم برابر ساموئل مارکزه از ایتالیا، دارنده  ۲ طلا جوانان و نوجوانان اروپا ۲ بر صفر به پیروزی رسید و راهی دور سوم شد.

امیر مهدی زاده در سومین دور برابر جیوانی مارتینز از ونزوئلا پیروزی ۲ بر صفر خود را تکرار کرد و در دور چهارم در یک بازی سخت برابر دانیله گروسو از ایتالیا، دارنده طلای جوانان و برنز امیدهای اروپا پس از تساوی صفر صفر در هانتی برنده شد و به نیمه نهایی رفت.

مسابقه نیمه نهایی مهدی زاده برابر یوگو کوزاکی از ژاپن، دارنده  ۳ طلای جوانان و امیدهای جهان برگزار شد اما مهدی زاده در این مسابقه به زمین سفت رسید و با پذیرش شکست ۴ بر ۳، از رسیدن به فینال باز ماند با این حال او توانست در مسابقه رده بندی ۵ بر صفر دارخان اسدیلوف قزاق را شکست دهد و سوم شود.

مهدی زاده بلافاصله پس از پایان راه در آلمان خود را برای حضور در مرحله هفتم لیگ جهانی که این بار در ژاپن برگزار می‌شود آماده خواهد کرد و پس از آن مهیای حضور در مسابقات جهانی مادرید در آبان می‌شود بنا بر این پاییزی پرکار در انتظار امیر مهدی زاده است.

با این ۲ تورنمنت، پرونده بین المللی مسابقات امیر مهدی زاده در سال ۲۰۱۸ یعنی تا دی ماه ۹۷ بسته خواهد شد البته پیش بینی می‌شود مهدی زاده پس از بازگشت از مسابقات قهرمانی جهان در اسپانیا و با شروع فصل جدید سوپر لیگ کاراته به یکی از تیم‌های حاضر در این مسابقات ملحق شود.

ادامه مطلب

کاراته

مرحله دوم لیگ کاراته وان اردبیل / مدال نقره برای سید مجید وکیلی

مرحله دوم لیگ کاراته وان آینده سازان کشور روز دوشنبه در سالن جهان پهلوان حسین رضازاده شهر اردبیل برگزار شد و یک کاتاروی قمی موفق شد در رده سنی جوانان صاحب گردن آویز نقره این مسابقات شود. مجید وکیلی با یک لغزش بی موقع در فینال طلا را از دست داد.

به گزارش قم اسپورت ؛ در این رقابت‌ها که در ۲ رده سنی نوجوانان و جوانان برگزار شد سید مجید وکیلی کاراته کای خوش استیل و پرافتخار باشگاه شهید زین الدین توانست در کاتای انفرادی رده سنی جوانان پس یک دور استراحت در دور دوم تایماز پارچه باف اکبری از آذربایجان شرقی را با کاتای پاپورن شکست دهد.

وکیلی در دور سوم نیز علیرضا رجبی از گیلان را با کاتای آناندای با نتایج مشابه ۵ بر صفر مغلوب خود کرد و در بازی چهارم با کاتای چاتان یاراکوشانکو محمد حسین خدادادی از اصفهان را با نتیجه ۳ بر ۲ برد و راهی دیدار فینال شد.

در دیدار فینال وکیلی در مصاف با حریف تهرانی خود احمدرضا محمودی با ناباوری در کاتای خود بی تعادل شد و بازی را واگذار کرد و به مدال نقره بسنده کرد و علیرضا رجبی و علی محمودی هم بر سکوی سوم ایستادند.

نقره مجید وکیلی در حالی به دست آمد که سید مجید وکیلی در مرحله اول این رقابت‌ها هم توانسته بود مدال برنز را کسب کند. وکیلی به مربیگری برادران سلطانی تنها مدال آور کاراته قم از مرحله دوم لیگ کاراته وان کشور است ضمن اینکه مجید جهان آرا و محسن سیار به عنوان سرپرست تیم استان را همراهی کردند.

از مجموعه برادران سلطانی حسین خدری و متین محمدی یکتا در این رقابت‌ها حضور داشتند که علیرغم شایستگی از کسب مدال بازماندند.

ادامه مطلب

مطالب ویژه