با ما همراه باشید

کاراته

نقره جاکارتا به جای طلا برای امیر ؛ آیا مهدی زاده دچار نوسان شده است؟

امیر مهدی زاده در فینال بازی های آسیایی جاکارتا در حالی که همه یک پیروزی آسان را برای او پیش بینی می کردند مغلوب یک اندونزیایی شد. شکستی عجیب که نشان می دهد امیر با گذشت زمان وارد مسیر پیچیده تری نسبت به گذشته می شود.

حامد اسماعیلی – قم اسپورت: امیر مهدی زاده برای سال ها به معنای واقعی امیر کاراته ایران بوده است. انبوهی از مدال های طلای جهانی ، قهرمانی آسیا ، بازی های آسیایی و کاراته وان امیر را در موقعیت ویژه ای در کاراته کشور قرار داده است.

در جاکارتا ، امیر مهدی زاده به دنبال دومین طلای پی در پی از بازی های آسیایی پس از طلای اینچئون 2014 بود و به نظر می رسید طلا در چنگ مهدی زاده است اما یک فینال غیر منتظره ، همه برنامه ها را بر هم ریخت و در فینال او نه به سایماتوف و نه مدعیان اسم و رسم دار دیگرش باخت.

حریف اندونزیایی ، به هیچ وجه چه از نظر رنک و چه سوابق در حد مهدی زاده نبود اما جنگجو بود و تلاشگر. در این میان و با توجه به نتایج  مهدی زاده در یک سال گذشته در رقابت های مختلف که گاهی با ناکامی هایی نیز همراه بود این سوال به وجود می آید که آیا مهدی زاده دچار نوسان شده است؟ چه عواملی سبب شده مهدی زاده با تاکید بر توان فوق العاده اش اقتدار گذشته را نداشته باشد؟

در پاسخ به این سوال ، موضوع المپیکی شدن کاراته مطرح می شود. پس از المپیکی شدن کاراته ، سرمایه گذاری در کشورهای مختلف روی این رشته افزایش یافته و بسیاری از کشورهایی که هرگز کاراته را – بر خلاف ما – جدی نمی گرفتند اکنون به طور جدی در این حوزه مشغول کار هستند.

2 خودرو را تصور کنید که در جاده ای مشغول حرکتند که یکی از دیگری فاصله قابل توجهی دارد. حالا از زمان خاصی ، خودرویی که عقب تر است سرعت خود را به نحو چشمگیری افزایش می دهد اما خودروی جلوتر هر چه برای افزایش سرعت به همان میزان سرعت خودرو عقب تر تلاش می کند بی فایده است. در نتیجه دو خودرو پس از گذشت زمان مشخصی به هم می رسند و احتمال این که خودروی عقب تر از رقیب پیشی بگیرد ، محتمل است. این ، داستان کاراته کاهای ایرانی و رقبای خارجی است.

به دلیل مشکلات اقتصادی و ضعف در زیر ساخت ها ، کاراته کاهای ایرانی به اندازه رقبای خارجی خود امکان برگزاری اردوهای حرفه ای در خارج از کشور ، حضور در همه رویدادهای ممکن و اجرای یک روند ایده آل آماده سازی را ندارند. این برنامه ها پول می خواهد و واضح است که شرایط اقتصادی هر روز بدتر می شود. در نتیجه مهدی زاده و امثال امیر ، در یک رقابت نابرابر قرار دارند.

از سوی دیگر ، امیر مهدی زاده به تدریج با افزایش سن روبرو است. بدیهی است که افزایش سن برای یک ورزشکار ، عامل کاهش دهنده توان بدنی و فنی است – گرچه همیشه استثناهایی وجود دارد – و حق داریم این فرضیه را در مورد نوسانات امیر مهدی زاده مطرح کنیم. قرار نیست امیر همیشه در اوج باشد و انتظار این که او همواره باید در همه رویدادها طلا بگیرد انتظاری واهی است.

با این وجود ، امیر مهدی زاده در 2 سال باقی مانده تا المپیک که همه فکر و ذکر اوست باید تلاش کند از حداقل امکانات حداکثر بهره را ببرد تا به رویای خود یعنی مدال المپیک جامه عمل بپوشاند. امر راهی طولانی و سراسر افتخار را طی کرده و یک پایان خوش در 2020 جذاب ترین اتفاق است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اداره کل ورزش و جوانان استان قم

مراسم تجلیل از مدال آوران برون مرزی ورزش قم برگزار شد

قم اسپورت – مراسم تجلیل از مدال آوران برون مرزی ورزش قم شامگاه چهارشنبه با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، بهرام سرمست استاندار قم، حسن عابدی مدیر کل ورزش و جوانان قم، امیر آبادی نماینده قم در مجلس شورای اسلامی و سقاییان نژاد شهردار قم برگزار شد.

در این مراسم که در سالن همایش‌های شهرداری قم به انجام رسید چهره‌های شاخص ورزش استان قم در سال ۱۳۹۶ در حالی تجلیل شدند که مهم‌ترین تجلیل شوندگان امیر مهدی زاده ستاره بین المللی کاراته قم، علی اصغر حسن زاده بازیکن سال فوتسال آسیا و حسین گلستانی ملی پوش مدال آور والیبال نشسته بودند.

با توجه به جمعیت بالای مدال آوران امکان حضور تمامی آن ها بر روی استیج فراهم نبود و احکام تقدیر و هدایای آن ها که به طور عمده کاراته کا بودند به روسای هیئت های مربوط داده شد تا در اختیار ورزشکاران قرار گیرد. علی اصغر حسن زاده و ابوالقاسم عروجی در این مراسم حضور نداشتند و هدایای آن ها به برادرانشان داده شد.

نواب اسد زاده ملی پوش سابق راگبی و الناز قاسمی بازیکن تیم ملی هندبال ورزشکارانی بودند که بر روی استیج لحظاتی به صحبت به لاریجانی پرداختند که صحبت های قاسمی با لاریجانی به طول انجامید. همچنین نواب اسدزاده کاغذی به دست لاریجانی داد که لاریجانی بلافاصله آن را پس از پایین رفتن اسدزاده از روی استیج مطالعه کرد.

لاریجانی برگه ای که اسدزاده به او می دهد مطالعه می کند. با دقت و وسواس!

در بخش بانوان، فاطمه خلیلی و الناز قاسمی ملی پوشان هندبال، زهرا احمدی نیا مربی هندبال، مریم داورپناه مدال آور رزمی و رویا صبح خیز مدال آور تیراندازی بر روی استیج هدایای خود را دریافت کردند که البته صبح خیز در این مراسم حضور نداشت و نماینده او این هدیه و لوح را دریافت کرد.

امیر مهدی زاده ستاره کاراته قم نیز در حالی که به عنوان اولین مدال آور بر روی استیج حضور یافته بود از طرف رضا جعفری مجری مراسم برای صحبت با حضار به جایگاه خوانده شد و سپس با قرار گرفتن در جایگاه سخنرانی با تقدیر ویژه از زحمات مربی اش استاد غلامرضا دباغیان، خواستار حمایت ویژه مسئولان استانی برای کسب سهمیه حضور در المپیک 2020 توکیو و مدال آوری در این رقابت ها شد.

جمعیت پرتعداد حضار در سالن همایش های شهرداری از نکات قابل تامل این برنامه بود که به نظر می رسید ظرفیت سالن با مهمانان دعوت شده همخوانی ندارد و برخی مهمانان مجبور شدند ایستاده مراسم را نظاره کنند. همچنین وزیر ورزش و جوانان نیز که قرار بود در این مراسم شرکت کند آن قدر دیر به قم سفر کرد که پس از پایان مراسم به قم رسید. این در حالی بود که تیم روابط عمومی وزارت ورزش ساعت ها قبل به قم رسیده و در سالن همایش ها نیز مستقر بودند.

حسن عابدی مدیر کل ورزش و جوانان استان قم در این مراسم با بیان این که سرانه فضاهای ورزشی در قم در ۴۰ سال پس از انقلاب شکوهمند اسلامی به شکل چشمگیری افزایش یافته گفت: ۳ طرح ورزشی در قم در ایام سالگرد پیروزی انقلاب آماده بهره برداری می‌شود.

وی با بیان این که آمار مدال‌های ورزشی استان قم در میادین بین المللی پس از انقلاب و به ویژه در ۵ سال اخیر چند برابر شده است این پیشرفت را حاصل کار و تلاش جمعی خانواده ورزش قم اعم از هیئت‌های ورزشی، مربیان، داوران و ورزشکاران برشمرد.

بهرام سرمست استاندار قم نیز در این نشست عنوان کرد: مدال آوران ورزشی از این نظر که هم برای استان خود و هم کشور افتخار می‌آفرینند و الهام بخش هستند ارزش و اعتبار ویژه‌ای دارند و استانداری قم از موفقیت ورزشکاران قمی در میادین مختلف حمایت و افتخار می‌کند.

لاریجانی: همت بلند شما را تحسین می کنم

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی اظهار داشت: همه ما قدردان شما هستیم و همت بلند شما را تحسین می‌کنم،  زیرا کسی که در یک میدان ورزشی قهرمان می‌شود از روحی بزرگ برخوردار است تا چنین روح بزرگی نباشد همت قهرمانی هم به وجود نمی‌آید.

وی افزود: پس از انقلاب کارهای ارزشمندی در زمینه توسعه فضاهای ورزشی در قم صورت گرفته و گرچه هنوز به حد آرمانی نیست اما تلاش‌های خوبی انجام شده و در حال حاضر نیز سیاست این است که بودجه از منابع مختلف به سمت ورزش سرازیر شود و به ویژه در ورزش همگانی شرایط مساعدتری فراهم شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ورزشکاران مدال آور قهرمان هستند اما کسی که در امور سیاسی برای نجات کشور تلاش می‌کند هم قهرمان است و آنان که در دفاع مقدس تلاش کردند و همت داشتند و همه کسانی که در جریان انقلاب کار قهرمانانه انجام داده‌اند قهرمانان این ملت هستند.

همچنین در این نشست از سامانه اطلاعات آنلاین ورزشکاران استان قم و نیز سامانه ثبت نام آنلاین هیئت‌های ورزشی استان قم نیز به عنوانی طرحی که تنها در استان قم عملیاتی شده است نیز رونمایی شد. این سامانه در سایت قم اسپورت فعال شده و در حال تکمیل است. حامد اسماعیلی سردبیر قم اسپورت برای توضیح در مورد این سامانه بر روی استیج قرار گرفت.

ادامه مطلب

کاراته

صعود ۳ تیم از قم به مرحله دوم لیگ کاتای نونهالان کشور

هفته سوم لیگ رده‌های پایه کاتای کشور در روز جمعه ۶ مهرماه در سالن شهید کبکانیان تهران برگزار شد که در پایان این مسابقات در رده نونهالان ۳ تیم قمی کارن یک، کارن دو و شهید زین الدین خوش درخشیدند و موفق به صعود از گروه‌های خود شدند.

به گزارش قم اسپورت ‏، در گروه یک تیم کارن یک قم مدافع عنوان قهرمانی متشکل از محمدمعین غلامی، رضا تلخابی، متین محمدی یکتا مقابل تیم‌های هیئت کاراته مرکزی و آکادمی کاراته شیراز با نتایج مشابه ۶ بر ۵ پیروز شد و در مجموع با ۶ برد و ۱۸ امتیاز تیمی، بدون باخت مقتدرانه به عنوان تیم اول از این گروه به دور بعد صعود کرد.

در گروه ۲ این رقابت‌ها دیگر تیم موفق لیگ نونهالان تیم شهید زین الدین قم با ترکیب محمد جواد هدیه لو، سجاد دهقانی و سینا دهقانی که عنوان سوم لیگ خردسالان سال گذشته را یدک می‌کشد، ابتدا مقابل تیم قدرتمند میرعماد ساری با نتیجه ۶ بر ۵ پیروز شد و تیم‌های آکادمی بارانی و هیئت کاراته بانه را با نتایج مشابه ۱۱ بر صفر از پیش رو برداشت و با ۷ پیروزی و یک شکست به عنوان تیم اول گروه دوم به مرحله بعد صعود کرد.

ر گروه سوم این رده تیم مدعی کارن ۲ قم قهرمان لیگ خردسالان سال گذشته با ترکیب محمد طاها حسینی، محمدمهدی سورانی و احسان فلاح، ابتدا باشگاه شهید کبکانیان را ۸ بر ۳ از پیش رو برداشت و در بازی دوم با نتیجه ۵ بر ۶ مغلوب تیم آکادمی آرنیکا شد و در ادامه تیم شوتوکان JKS فارس را با نتیجه ۶ بر ۵ برد و در مجموع با ۶ برد و ۲ باخت و ۱۸ امتیاز تیمی به عنوان تیم دوم گروه سه به مرحله بعد صعود کرد.

رقابت‌های لیگ رده‌های سنی پایه در چهار گروه و به صورت دوره‌ای برگزار می‌گردد و در پایان مرحله اول سه تیم از هر گروه به مرحله بعد صعود کردند. در رده خردسالان تیم کارن قم با ترکیب امیر عباس نعیمی، کمال بختیاریان و محمد سجاد بهتری پیش از این به عنوان تیم اول گروه یک مقتدرانه به مرحله بعد صعود کرده بود.

کاراته کاهای باشگاه شهید زین الدین به سرمربیگری حسن سلطانی و مربیگری محمد مهدی سلطانی و علی سلطانی و تیم‌های کارن به سرمربیگری محمد سلطانی و مربیگری کریم افشار و علی صالح تمرینات خود را پیگیری می‌کنند و سرپرستی این تیم‌ها به عهده محمد امین سلطانی، علیرضا خدری و مسعود ظهرابی است.

ادامه مطلب

کاراته

مرحله ششم لیگ جهانی کاراته / برنز “امیر مهدی زاده” ؛ مقدمه ورود به پاییز پرکار

ششمین مرحله لیگ جهانی کاراته موسوم به کاراته وان با یک مدال برنز برای کاراته کای قمی تیم ملی همراه بود و این مدال برنز مقدمه ای برای ورود او به پاییز سراسر چالش و مسابقه است.

به گزارش قم اسپورت؛ گرچه سوابق و عملکرد امیر مهدی زاده ستاره بین المللی کاراته قم سبب شده همه از او در تمامی مسابقات انتظار طلا داشته باشند اما کسب مدال برنز لیگ جهانی کاراته از سوی این کاراته کا، همچنان یک موفقیت قابل توجه محسوب می‌شود.

امیر مهدی زاده که چندی قبل در بازی‌های آسیایی جاکارتا موفق به کسب مدال نقره در عین لیاقت برای کسب طلا شده بود به منظور آمادگی برای مسابقات قهرمانی جهان در اسپانیا از یک سو و کسب رنک و امتیاز برای بالا بردن شانس حضور در المپیک ۲۰۲۰ توکیو از سوی دیگر راهی کاراته وان برلین شد.

کاراته وان برلین، ششمین مرحله از لیگ جهانی بود و امیر مهدی زاده در آن در دور اول با قرعه استراحت روبرو شد و در دور دوم برابر ساموئل مارکزه از ایتالیا، دارنده  ۲ طلا جوانان و نوجوانان اروپا ۲ بر صفر به پیروزی رسید و راهی دور سوم شد.

امیر مهدی زاده در سومین دور برابر جیوانی مارتینز از ونزوئلا پیروزی ۲ بر صفر خود را تکرار کرد و در دور چهارم در یک بازی سخت برابر دانیله گروسو از ایتالیا، دارنده طلای جوانان و برنز امیدهای اروپا پس از تساوی صفر صفر در هانتی برنده شد و به نیمه نهایی رفت.

مسابقه نیمه نهایی مهدی زاده برابر یوگو کوزاکی از ژاپن، دارنده  ۳ طلای جوانان و امیدهای جهان برگزار شد اما مهدی زاده در این مسابقه به زمین سفت رسید و با پذیرش شکست ۴ بر ۳، از رسیدن به فینال باز ماند با این حال او توانست در مسابقه رده بندی ۵ بر صفر دارخان اسدیلوف قزاق را شکست دهد و سوم شود.

مهدی زاده بلافاصله پس از پایان راه در آلمان خود را برای حضور در مرحله هفتم لیگ جهانی که این بار در ژاپن برگزار می‌شود آماده خواهد کرد و پس از آن مهیای حضور در مسابقات جهانی مادرید در آبان می‌شود بنا بر این پاییزی پرکار در انتظار امیر مهدی زاده است.

با این ۲ تورنمنت، پرونده بین المللی مسابقات امیر مهدی زاده در سال ۲۰۱۸ یعنی تا دی ماه ۹۷ بسته خواهد شد البته پیش بینی می‌شود مهدی زاده پس از بازگشت از مسابقات قهرمانی جهان در اسپانیا و با شروع فصل جدید سوپر لیگ کاراته به یکی از تیم‌های حاضر در این مسابقات ملحق شود.

ادامه مطلب
تبلیغات

مطالب ویژه